هلند

  • تصاویری از کشور هلند

  • تصاویری از کشور هلند

  • تصاویری از کشور هلند

  • تصاویری از کشور هلند

  • تصاویری از کشور هلند

  • تصاویری از کشور هلند

شهرهای هلند : آمستردام ,

برخی هتل های هلند :

تورهای هلند (0) :

کلید واژه ها :

,


جمعیت

شمار ایرانیان مقیم هلند، بر پایه داده‌های مرکز آمار هلند (سی.بی.اس.) بیش از سی و یک هزار نفر است. بیشتر تعداد ایرانیان هلند در پایتخت، آمستردام، ساکن هستند.

پیشینه
تظاهرات ایرانیان مقیم هلند روی دوچرخه برای آزادی زندانیان سیاسی در ایران، ژوئن ۲۰۱۰

بیشتر ایرانیان مقیم هلند از سال‌های پایانی دهه ۱۹۸۰ تا سال‌های میانی دهه ۱۹۹۰ به عنوان پناهنده وارد هلند شده‌اند.
اداره مهاجرت هلند (آی.ان.دی) در گزارش‌های خود از آنها به عنوان یکی از موفق‌ترین گروه‌های مهاجر در هلند نام برده است.

در آوریل ۲۰۱۱ یک مرد سی و شش ساله ایرانی پس از سالها انتظار برای دریافت پاسخ پناهندگی خود را در آمستردام به آتش کشید و جان سپرد.
این پناهجو حتا موفق به اثبات هویت خود به اداره مهاجرت نشده بود.

فعالیت‌های سیاسی

از اواخر دهه ۱۹۸۰ همزمان با اقامت گروهی از مخالفان ایرانی جمهوری اسلامی در هلند، فعالیت‌های جاسوسی وزارت اطلاعات ایران نیز در بین آنها آغاز شده‌است. مشهورترین نمونه، «ماجرای انوش» است در نهایت با قتل او در سال ۱۹۹۵ و فاش شدن فعالیت‌های جاسوسی‌اش در ۱۹۹۶ موجی از وحشت در بین ایرانیان مقیم هلند پدید آورد.

در پی اعتراضات گسترده در ایران در تابستان ۲۰۰۹، در هلند، شهرهای آمستردام، خرونینگن، دلفت، روتردام و لاهه شاهد تظاهرات اعتراضی ایرانیان مهاجر و دانشجویان بوده‌اند. در ژوئیه ۲۰۰۹ یکی از بزرگترین تظاهرات ایرانیان هلند در آمستردام در اعتراض به خشونت‌ها در ایران با سخنرانی شیرین عبادی برگزار شد.

در ژانویه ۲۰۱۰ کنسرت سفارت جمهوری اسلامی در لاهه با عنوان «صلح» در روتردام، با درگیری فیزیکی میان معترضان و عوامل سفارت ایران ناتمام ماند. 
چندی بعد حیاط سفارت جمهوری اسلامی توسط گروهی از جوانان ایرانی و اروپایی مدتی اشغال شد که با دخالت پلیس و بدون خشونت پایان یافت.
در ژوئن ۲۰۱۰ سفر عزت الله ضرغامی، مدیر صدا و سیمای جمهوری اسلامی به هلند برای بازدید از شبکه تلویزیونی «ان.او.اس» با اعتراض شدید فعالان ایرانی در هلند و یک جنجال رسانه‌ای لغو شد.

فعالیت‌های فرهنگی
 
 
بخش پارسی کتابخانه عمومی آمستردام

یکی از فعال‌ترین بخش‌های ایران‌شناسی در جهان در دانشگاه لیدن در هلند واقع شده‌است.

از اوت ۲۰۰۶ یک رادیوی پارسی‌زبان به نام رادیو زمانه با بودجه تصویب شده از سوی پارلمان هلند آغاز به کار کرده است. این بودجه در زمان نمایندگی فرح کریمی در پارلمان هلند به تصویب رسید. این رادیو همچنان در آمستردام فعال است.

در ژانویه ۲۰۱۰ یک شبکه فرهنگی-اجتماعی برای بازتاب دادن فعالیت‌های ایرانیان در هلند و همچنین شناساندن فرهنگ ایران به هلندیان در آمستردام به ثبت رسیده است. این شبکه با نام «شبکه ایرانیان هلند» (Persian Dutch Network) همچنین دارای سایت و صفحه فیس‌بوکی است که به مسایل جامعه ایرانی-هلندی در زمینه‌های گوناگون می‌پردازد. این شبکه ویدئوهای گوناگونی از برنامه‌های فرهنگی و سیاسی ایرانیان هلند در اینترنت منتشر کرده است.

در سپتامبر 2014 شاهین گوانجی به عنوان رئیس بخش تحقیقات بین‌الملل بیوتکنولوژی و عضو هیات رئیسه آکادمی جهانی علوم پزشکی در کشور هلند اتخاب شد.